سازمان امور مالیاتی کشور: احکام مالیاتی حمایت از کسب‌وکارهای اینترنتی اعلام شد

سازمان امور مالیاتی کشور، احکام مالیاتی آیین‌نامه حمایت از توسعه سکوها و کسب‌وکارهای اقتصاد دیجیتال را ابلاغ کرد.

سازمان فناوری اطلاعات که پیش از این «آیین‌نامه حمایت از توسعه سکوها و کسب‌وکارهای اقتصاد دیجیتال» را منتشر کرده بود، به تشریح بخش حمایت‌های مالیاتی در این آیین‌نامه پرداخته است. این احکام مالیاتی در راستای تشویق حضور کسب‌وکارها در پلتفرم‌های داخلی تدوین شده که بیشتر متمرکز بر فعالیت کسب‌وکارهایی است که پیش از این پرونده مالیاتی نداشته‌اند.

روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات، «آیین‌نامه حمایت از توسعه سکوها و کسب‌وکارهای اقتصاد دیجیتال» که به‌تازگی و با هدف حمایت از سکوها و کسب‌وکارهای مجازی کشور و توسعه اقتصاد دیجیتال به تصویب رسیده است، دارای 14 ماده قانونی و 30 حمایت دولتی است که کسب‌وکارهای اینترنتی را مورد‌توجه قرار می‌دهد.

آبان‌ماه امسال وزیر ارتباطات از بسته حمایتی از کسب‌وکارهای آنلاین رونمایی شد که در قالب 14 ماده 30 بسته حمایتی را برای کسب‌و‌کارها ارائه داده بود.

بحث معافیت‌های مالیاتی در این طرح یکی از بخش‌های مهم و قابل‌توجه بود. زارع‌پور در‌این‌باره اعلام کرده بود: «کسب‌و‌کارها به ما می‌گویند اگر به پلتفرم داخلی بیایم، به محض ورود به آن باید مالیات دهم؛ در صورتی که در پلتفرم های خارجی هیچ‌کس به من کاری نداشت؛ اما حالا به محض فروش در بستر داخلی سازمان مالیات به‌دنبال ما خواهد آمد. ما کاری کردیم که لااقل تا دو سال تا دو میلیارد تومان درآمد معاف از مالیات شوند. آن‌هایی که تا امروز هم مالیات می‌دادند، مالیاتشان شامل تخفیف خواهد شد.»Previous

حمایت‌های مالیاتی و تشویق به حضور در پلتفرم‌های داخلی

به هر روی در آیین‌نامه حمایتی سازمان امور مالیاتی کشور، برای برخی دستگاه‌ها و نهادهای دولتی نقش‌هایی در نظر گرفته‌شده است که با توجه به حیطه وظایف و اختیاراتی که دارند، بتوانند به رونق کسب‌وکارهای اینترنتی کمک کنند. به همین منظور، سازمان امور مالیاتی کشور، احکام مالیاتی آیین‌نامه حمایت از توسعه سکوها و کسب‌وکارهای اقتصاد دیجیتال را ابلاغ کرده است:

  • این کسب‌وکارها از تسلیم اظهارنامه، نگهداری اسناد و مدارک بابت درآمد (فروش کالا یا ارائه خدمت) حاصله در پلتفرم‌های مشمول داخلی تا میزان مقرر در ماده (100) قانون مالیات‌های مستقیم مصوب 1366 و اصلاحات بعدی آن (30 برابر معافیت مالیاتی حقوق و دستمزد) معاف باشند.
  • حداقل نرخ مالیات مقطوع کسب‌و‌کارهای مشمول به‌صورت پلکانی با رویکرد کمک به رشد اقتصاد دیجیتال در کشور تعیین شود. بخشنامه مربوط به این بند توسط سازمان امور مالیاتی با همکاری وزارت‌خانه‌های ارتباطات و اقتصاد تهیه و ابلاغ می‌‌شود. (کلیه مشمولین این بند از هرگونه جریمه ناشی از عدم تسلیم اظهارنامه و نگهداری اسناد و مدارک مربوط در مهروموم‌های آتی معاف خواهند شد.)
  • کلیه هزینه‌های ایجاد و توسعه پلتفرم‌ها و کسب‌و‌کار در سکوهای داخلی جزو هزینه‌های قابل‌قبول مالیاتی تا سقف مقرر محسوب شود. سازمان امور مالیاتی کشور مکلف است با همکاری وزارت ارتباطات، ظرف یک‌ ماه از تاریخ ابلاغ این تصویب‌نامه بخشنامه‌های مرتبط را تهیه و به کلیه واحدهای مربوط ابلاغ کند. سقف هزینه‌های قابل‌قبول به پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی به تصویب کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال خواهد رسید.

بر‌اساس توضیحات روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات، در پی تصویب آیین‌نامه حمایت از سکوها و کسب‌وکارهای اقتصاد دیجیتال، ضوابط و شرایط مشمولان برخورداری از این حمایت‌ها توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به‌ پلتفرم‌های مشمول این طرح اعلام خواهد شد.

تأکید سازمان فناوری اطلاعات بر اعلام اسامی پلتفرم‌های مشمول این طرح، نگرانی بر کوچک‌شدن دایره استفاده از پلتفرم‌های بین‌المللی را تشدید کرده است. این موضوع در حالی است که از دست رفتن ارتباطات بین‌المللی از مسیر پلتفرم‌هایی مثل اینستاگرام تا امروز روند فعالیت کسب‌وکارها را دچار مشکلاتی جدی کرده است.

«آیین‌نامه حمایت از توسعه سکوها و کسب‌وکارهای اقتصاد دیجیتال» به‌شکل کلان و حالا تمرکز بر حضور کسب‌وکارها در پلتفرم‌های داخلی که باید به تأیید سازمان فناوری اطلاعات برسند، نه‌تنها نگرانی از فراموش‌شدن اصل 44 قانون اساسی (توجه به خصوصی سازی) را تشدید کرده است، بلکه بیشتر از بسته حمایتی به بسته تشویقی شباهت دارد؛ تشویق برای حضور بدون حق انتخاب کسب‌وکارها در پلتفرم‌های داخلی.

This entry was posted in . Bookmark the permalink.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *